TEDE-PORT

Nasıl İhracatçı Olunur?

Sektörünüzü Tanıyın

Bir önceki yazıda işlenen kendinizi tanıyın aşamasında ürün, firma ve potansiyelinizi ölçmüş oldunuz. Artık elinizde gelecek için plan ve hedeflerinizi yönlendirecek sağlam veriler var ve yapabileceklerinizin ya da yapamayacaklarınızın farkındasınız, ancak ihracat yapabilmeniz ve uluslararası pazarlarda kalıcı olabilmeniz için sadece bu yetmez. Hitap ettiğiniz pazarlar, ürününüzün bu pazarlardaki popülerliği, ürünün tercih edilme sebebi gibi bir takım konuları da araştırıp bilgi ve istihbarat sahibi olmalısınız. Sektör hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız hem bilinirliğinizi artırır, hem rakiplerinizi iyi tanımış olur hem de ürün hakkında çeşitli ortamlarda bildiklerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz ki bu sizin rakipleriniz ve sektördeki tüm insanların gözünde işinde profesyonel biri olarak tanınmanızı sağlar.

Sektörünüze hakim olmak için cevaplarını bulmanız gereken sorular

  • Türkiye’deki üretim miktarı nedir? Türkiye’de kaç üretici var ve bu üreticiler dünyaca tanınıyor mu? Yerli üreticiler iç pazar mı yoksa ihracat ağırlıklı mı çalışıyorlar? Firmaların bir araya geldikleri organizasyonlar hangileri? Uluslararası pazarda Türkiye pastadan ne kadar pay alıyor?
  • Sektördeki gelişmeler ne yönde seyrediyor? Dünya İhracat ve ithalat rakamları neler? İhracatçı ülkeler ve ithalatçı ülkeler hangileridir? Aynı ürünün üreticisi olan diğer ülkelerin sizin önünüze geçecekleri avantajları var mı? Sizden daha mı iyi daha mı ucuz, daha mı fazla üretiyorlar?
  • Dünyanın ihtiyacı arzı dengeliyor mu? Gelecekte ihtiyaç duyulacak bir ürün mü?
  • Bu alanda dünyanın çeşitli ülkelerinde büyük katılımlı fuarlar düzenleniyor mu yoksa düzenlenen fuar sayısı az mı?
  • Rakip ülke ya da firmalar çoğunlukla büyük işletmelerden mi oluşuyor yoksa küçük işletme olsanız da bu ürünü kolayca satacağınız müşteriler bulabilir misiniz?
  • Devlet teşviklerinden faydalanabilir misiniz?

Yukarıdaki soruları cevapladıktan sonra ürününüzü sektör bazında da ölçerek kendinize bir nevi rapor sunmuş oldunuz. Yeterli mi? Hayır. Bu işlemi sürekli tekrar etmeniz gerekir, çünkü her gün sektörde, iç ve dış piyasalarda, mevzuatlarda, yönetmeliklerde vs değişiklikler yaşanıyor. Günceli takip etmezseniz geride kalırsınız.

Etkinliklerden haberdar olun

En basitinden sektörünüzdeki önemli bir etkinliği, eğitimi ya da semineri kaçırmanız, potansiyel yeni bağlantıları, yeni fırsatları ve bilgileri kaçırdığınız anlamına gelir. O yüzden yurt içinde düzenlenen çeşitli organizasyonları (fuarlar, seminerler, eğitimler, konferanslar, toplantılar) takip edin ve bu etkinliklere elinizden geldiğince katılmaya gayret gösterin. Ekonomi bakanlığı, gümrük ve ticaret bakanlığı, ihracatçı birlikleri, ticaret odaları ve benzer kuruluşların düzenlediği işinize yarayacak etkinliklere mutlaka denk gelirsiniz. Zaman zaman heyet olarak yurtdışına iş gezileri organize ediliyor ya da yurtdışından heyetler geliyor bunlarla ikili görüşme imkanlarının sağlandığı etkinlikler yapılıyor bunları da kaçırmayın. Ürününüzle ilgili dernekler varsa bunlara üye olun, hatta görev alın, sorumluluk alın, konuşmalar yapın.

Haber bültenleri, sektörel gazete, dergi ve çeşitli yayınlara abone olun

Ürününüzün sektöründeki dergi, bülten vb yayın organlarına abone olun. İnternet üzerinden TÜİK, TOBB, TİM gibi kuruluşların yayınladığı istatistiksel raporları takip edin. Sosyal medya organlarında (facebook, twitter, linkedin) faydalı gördüğünüz hesapları ve kişileri takip edin ve zaman zaman yorumlarda görüşlerinizi bildirerek kendinizi gösterin.

Yurtdışı gezileri

Hedeflediğiniz ülkelerdeki fuarlara giderek insanlarla ve sektörün ileri gelenleriyle tanışın, hatta gözünüze kestirdiğiniz birkaç iş insanıyla yemek yeme fırsatını kollayın. Elini sıktığınız insanlar tecrübeleriyle karşınızda dikilmektedir. Unutmayın ki tanıştığınız her insan sizin için bir fırsattır ve size hangi kapıları açacağını kestiremezsiniz. Aynı şekilde karşınızdaki kişi için siz de öylesiniz. Tanışmaktan ve konuşmaktan çekinmeyin. Kimse sizi bunun için terslemez.